Basında Biz

TRSM ŞENLİĞİ

Manisa Ruh Sağlığı Hastalarından Farkındalık Yürüyüşü

Ruh sağlığı hastalarından farkındalık yürüyüşüManisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne bağlı merkezde tedavi gören hastalar; 'seviyorum', 'düşünebiliyorum', 'yaratıcıyım' ve 'anne oluyorum' gibi pankartlar eşliğinde farkındalık yürüyüşü yaptı.

 

Ruh sağlığı hastalarından farkındalık yürüyüşü

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne bağlı merkezde tedavi gören hastalar; 'seviyorum', 'düşünebiliyorum', 'yaratıcıyım' ve 'anne oluyorum' gibi pankartlar eşliğinde farkındalık yürüyüşü yaptı.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne bağlı Dilşikar Hatun Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde tedavi gören hastalar, farkındalık oluşturmak için yürüyüş düzenledi. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nden başlayan yürüyüş, Mustafa Kemal Paşa Caddesi üzerinden Manolya Meydanı'na geçilmesiyle son buldu. Yürüyüşe katılanlar taşıdıkları 'seviyorum', 'düşünebiliyorum', 'yaratıcıyım', 'anne oluyorum', 'ağlıyorum', 'güveniyorum' ve 'sevilen biriyim' gibi pankartlarla halka mesaj verdi. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Psikiyatr Dr. Ahmet Ayer ile hastane çalışanları ve hasta yakınları da yürüyüşte yer aldı. Yürüyüş sonrası meydanda hastaların el eşi ürünlerin sergilendiği stant açıldı.

"ÖNYARGILARI YIKMAK İSTİYORUZ"

Konuşma yapan Başhekim Ayer, "Biz tedavi alan hastalarımız için üretkeniz diyoruz. 'Ben sizden biriyim, farklı bir insan değilim. Evet hastayım, ama beni de kabul edin istiyorum' mesajı veriyorlar. Önyargıları yıkmak istiyoruz. Psikiyatrik tedaviler sadece hastanelerde yapılmaz. Bu süre bir iki haftadır. Ama sonrası hastamızın toplumdaki rolünü tekrar kazanmasıdır. Bu mesajları taşıyan hastalarımız toplum içinde, evinde, okulunda, işinde, evliliğinde diğer insanlarla yan yana olsun istiyoruz. Öteki olmasın, başkası olmasın. Tanı alan, tedavi olan olarak damgalanmasın. Onların da bizden farklı olmadığını göstermek için bu yürüyüşü yapıyoruz" diye konuştu.

Başhekim Ahmet Ayer'in konuşmasının ardından hastane çalışanları hazırladıkları halk oyunları gösterisini sundu. Hastalar ve Manisalılar gösteriyi ilgiyle izledi. Halk oyunları gösterisinin ardından Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çalışanları  mini bir konser verdi. Hastalar alkışlarla şarkılara eşlik etti

 

Haber Listesine Geri Dön