Basında Biz

Güzel Bir Etkinlik

2013-10-10 16:28:33

Güzel Bir Etkinlik

Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde hasta çalışanları söyledi, hastalar eğlendi

Güzel Bir Etkinlik

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü etkinliği düzenlendi. Etkinlikte hastane çalışanlarından Cemal Uzun, Özgür Karabulut ve Ali Kırkboğan’dan oluşan müzik grubuyla, Özel Güven Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde kurulan müzik grubu söyledikleri birbirinden güzel parçalarla yaşlıların bir güzel eğlenmesini sağladılar.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolaysıyla Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bünyesinde yer alan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde bir etkinlik düzenledi.  Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Türkyılmaz, Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı Leyla Arıcı ve sayıda misafir katıldı. Etkinlikte Dr. Hasan Semih Bilgin’in “Manisa’nın Osmanlısı” konulu fotoğraf sergisi açıldı.

BU YIL Kİ KONU: “YAŞLILIKTA RUH SAĞLIĞI”

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ahmet Ayer yaptığı açılış konuşmasında Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun bir projesi olarak doğduğunu ve ülkemizde de 1992 yılından beri ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığı ve anlaşılırlığını artırmak için her yıl 10 Ekim’de kutlandığını belirtti.  Bu yıl ki konunun “Yaşlılıkta Ruh Sağlığı” olarak belirlendiğini ifade eden Uzm. Dr. Ahmet Ayer, yaşlılığın bir hastalık değil, insan biyolojisindeki farklılıklar sonucu verimliliğinde, çevreye uyum sağlayabilme yeteneğinin gittikçe zayıflaması olduğunu söyledi.

YAŞLI NÜFUS SAYISI ARTIYOR

Her ülkede nüfus içindeki yaşlı sayısının gittikçe arttığına dikkat çeken Ayer, “Nüfus içinde yaşlıların oranının artışı ile birlikte, onların sağlık ve sosyal gereksinimlerinin karşılanamaması önümüzdeki yıllarda gelişmekte olan ülkeler için önemli bir sorun olarak ortaya çıkacaktır. Yaşlılar, dünya nüfusunun en hızlı artış gösteren yaş grubudur. Dünyada yaşlı nüfusun artış hızı (yüzde 2,1),  genel nüfus artış hızından (yüzde 1,2) daha fazladır. 2025 yılında dünya nüfusunun yüzde 15’ini yaşlı nüfusu oluşturacağı öngörülüyor” dedi.

2020’DE TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 7,7’Sİ YAŞLILARDAN OLUŞACAK

Devlet İstatistik Enstitüsüne göre ülkemizde 65 yaş üzeri nüfusun 1985’de yüzde 4,2 iken 2010 yılında bu oranın yüzde 5,6’ya çıktığını söyleyen Ayer, “2008 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 7,1’i 65 yaş ve üzerindedir. 2020 yılında yaşlı popülasyonun Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 7,7’sini oluşturacağı öngörülüyor. Nüfusun yaşlanmasıyla birlikte özel sorunlar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

YAŞLILIK SORUNLARI ALINACAK TEDBİRLERLE ÇÖZÜLÜR

Yaşlılık sorunlarının tam olarak çözümlenmesi bir ülkenin endüstrileşme, şehirleşme, genel kültür, sağlık kültürü düzeyi ve sosyal yapısıyla yakından ilgili olduğunu belirten Ayer, şunları kaydetti: “Gelişen ülkelerde bu sorunlar çözülerken, gelişmekte olan ülkelerde ise bu sorunlar önemli problemler oluşturmaya devam ediyor. Onun için gerekli düzenlemeler yapılmadır” dedi.

ARKADAŞLARINI EĞLENDİRDİLER

Konuşmanın ardından hastane çalışanlarından Cemal Uzun, Özgür Karabulut ve Ali Kırkboğan’dan oluşan müzik grubuyla, Özel Güven Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde kurulan müzik grubu söyledikleri birbirinden güzel parçalarla yaşlıların bir güzel eğlenmesini sağladılar.

Cüneyt HASÇELİK 

 

Haber Listesine Geri Dön