Basında Biz

Hastalar Yaşama Kazandırılıyor

2013-10-20 17:37:22

Hastalar Yaşama Kazandırılıyor

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, hastaları topluma kazandırmak için etkinlikler düzenliyor

Hastalar Yaşama Kazandırılıyor

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafından Dilşikar Hatun Hamamı’nda kurulan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, hastaların tedavisinde yardımcı oluyor. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin gerçekleştirdiği etkinliklere katılan hastalar, hem daha çabuk iyileşiyor, hem de topluma adapte olması çabuklaşıyor. Hastalar hem el işiyle uğraşıyor, hem resim çiziyor, hem de oluşturulan korolarda görev alarak çeşitli şarkılar seslendiriyor.

 

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Türkiye’nin her ilinden hastayı tedavi ediyor. Gelen hastalara sadece ilaç tedavisi uygulanmıyor, aynı zamanda onların sosyal aktivite içerisinde yer almalarını sağlanarak, topluma kazandırılmaları sağlanıyor. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi,  bu çerçevede tarihi Dilşikar Hatun Hamamı’nı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ne çevirdi.  Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde gerçekleştirilen sosyal etkinliklerle hastalar yapılan tedavilere daha olumlu cevap veriyor.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR

Etkinliklere katılan hastalar, normal bir birey gibi hareket etmeye başlıyor.  Hastalar için resim, müzik, el işi gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ahmet Ayer, etkinliklerin hastalar üzerinde olumlu sonuçlar doğurduğunu söyledi.

GÜNLÜK YAŞAMLARINA KATKI SAĞLANIYOR

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde hastaların yaptıkları birbirinden farklı ürünleri sergilediklerini belirten Ayer, “ Hastanemizde rehabilitasyon ve halk sağlığı öğretmenlerimizin desteğiyle hastalarımızla birlikte çeşitli resimler yaparak, onları sergiliyoruz.  Resim öğretmenlerimizin çabasıyla resimlerimiz, el işlerimiz aynı şekilde hastalarımızın günlük yaşamına katkı sağlayacak olan burası bir Toplum Ruh Sağlığı Merkezi planları programlarla yapıyoruz. Bu plan programla görüldüğü gibi hastalarla emekler veriliyor. Bu emekler boşa gitmiyor. Korolar oluşuyor. Mutfakta harikalar yaratan hastalarımız ortaya çıkıyor” dedi.  

TEDAVİLER DIŞARIDAKİ YAŞAMA UYUM SAĞLAMAYA YÖNELİK

Hastaların dışarıdaki yaşama uyum sağlamaları için çalıştıklarını söyleyen Ayer, “Hastanın tedavisi hastanede oluyorsa hastanede yapıyoruz. Ama Toplum Ruh Sağlığı Merkezimizle daha çok dışarıya yaşam süren ve tedavisini burada bırakmayan bir popülasyon oluşturmaya çalışıyoruz. Buradaki temel amacımız tedavi uyumunu, aileyle beraber en yüksek düzeylere çıkarmak. İşte bu aktiviteler, bu birliktelikler de bunun bir parçası” dedi.

ETKİNLİKLER İLAÇ TEDAVİSİNE KATKI SAĞLIYOR

İlaç tedavisinin yanında yapılan etkinliklerin hasta tedavisi üzerindeki faydalarından bahseden Ahmet Ayer, “Bu ilaç tedavisinin yanında günlük hayata dair olan bu etkinlikler hastaların zihinsel süreçlerinin daha iyi iyileşmesini, sosyal anlamda sorumluluklarını artırmalarını ve ilişki kurmalarını sağlamalarına yardımcı oluyor. Dolaysıyla zaten hastalık ilişki kurmayı ve sosyal izolasyonu sağladığı için biz bunu, bunun zararlarını, bu duvarları bu sayede yıkalım istiyoruz. Böylece hastamızın normal bir bireyden farkının anlaşılmayacak derecede iyileşmesini ve topluma katılmasını istiyoruz. Bu tür aktivitelerde bunların birer basamağıdır. Çünkü kenarda oturup sadece ilaç içen bir hastayla, hem tedavisini, hem kontrollerini yapan hem de etkinliklere katılan hastalar arasındaki fark geceyle gündüz gibi olacaktır” diye konuştu.  

Cüneyt HASÇELİK

   

 

Haber Listesine Geri Dön