AMATEM Servisi

          Alkol-Madde araştırma ve tedavi merkezimizde (AMATEM) , alkol ve uyuşturucu ,uyarıcı niteliği olan bağımlılık yapan maddelerden korunma ve bağımlılık tedavisi uygulanmaktadır.

 

          Bağımlılık bir hastalık olduğu için tedavi edilmesi gerekir. Genel düşüncenin aksine ,bağımlılığın tedavisi  mümkündür. Eğer kişi tedavi olmaya istekyiyse başarı oranı yükselir.

          Yatan hastalar önce arındırma aşamasından geçirilmektedir. Bu dönem içinde motive olan , servis kurallarına uyum sağlayan , ruhsal tedaviden yarar görecek olan hastalar bağımlılık tedavisine alınmaktadır. Yatarak tedavisine gerek olmayan hastalar amatem polikliniğinden takip edilmektedir.

         Amatem servisinde düzenli olarak günaydın ve bilinçlendirme toplantısı, bireysel görüşme , grup terapisi uygulanmaktadır.Poliklinikte ayaktan tedavi gören yada daha önce taburcu olan hastalarımız da grup terapisine katılabilmektedirler.

          Amatem Servisinde yoğun gözlem ünitesinde dört yatak arındırma ünitesinde altı yatak toplamda ise otuzbir yatak bulunmaktadır. Hasta odalarında banyo ve tuvalet bulunmaktadır.

          Serviste bir uzman doktor , bir psikolog , on hemşire , bir eski kullanıcı rehber öğretmen , yedi temizlik personeli bulunmaktadır. Serviste hastaların ortak kullanımına açık bir ofis , kütüphane ve rehberlik uğraşı salonu vardır.