T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Laboratuarlarımız

Güncelleme Tarihi: 11/06/2019

Laboratuvarlar

 

Merkezi Laboratuvarımız gelişen teknolojiyi takip ederek donatılmış, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji ve Toksikoloji birimlerini kapsamakta olup; 4 uzman doktor, 7 laboratuar teknisyeni, 1 biyolog, 1 kimya mühendisi ve 2 tıbbi sekreterden oluşan deneyimli personeliyle hastalarımıza hizmet vermektedir.

Biyokimya Laboratuvarımızda ; Biyokimya Tetkikleri, Tam Kan Sayımı, Tam İdrar Tahlili gibi rutin testler yanı sıra Hormon Analizleri (Tiroid, Fertilite, Metabolizma, Tümör Belirteçleri vs.) çalışılmaktadır. Ayrıca Flame fotometre(referans method) ile Lityum ölçümü yapılmaktadır.

Mikrobiyoloji Laboratuvarımızda Hepatit, HIV gibi serolojik testler ve mikroskobik analizler yapılmaktadır.

Toksikoloji Laboratuvarımız ise 12 il ve bağlı ilçeleri kapsayan geniş bir bölgenin terapötik ve toksikolojik ilaç düzeyleri ve yasadışı uyuşturucu madde analizlerini yapan bir bölge laboratuvarıdır.

Laboratuvarımız 2019 yılı başında edindiği ileri teknoloji ürünü GC/FID, LSMS/MS ve bilinmeyen madde taraması yapan yüksek çözünürlüklü LSMS/MS(ORBITRAP) cihazı ile; mevcut test sayısını ve çeşitliliğini 6 katına çıkarmış olup, geleneksel yöntemlerle tespit edilemeyen BONZAİ, SKUNK vs gibi sentetik uyuşturucuları da tespit eder hale gelmiştir. Bu method uyuşturucu analizleri için altın standart kabul edilmektedir.

Bu yeni teknoloji ile Antiepileptik ilaç ( Valproik asit, Fenitoin, Karbamazepin, Levotirasetam, Gabapentin) menümüz de genişlemiş olup, ileri zamanlarda antipsikotik ve antidepresan ilaç düzeylerinin de bu sistemlerle çalışılması hedeflenmektedir. Antipsikotik, antidepresan ve antiepileptik ilaç düzeyi izlemi ile, çoklu ilaç kullanımını azaltmak, tedaviye cevapsız hastaların ilaç-kan düzeyleri üzerinden farmakogenetik yorum yaparak kişinin tedavi protokolünün güncellenmesi, rasyonel psikofarmakolojik yaklaşımların bilimsel temellerini ortaya koyarak veriler çıkartılması amaçlanmaktadır.

 

Laboratuvardaki tüm analizlerimiz iç kalite kontrol programlarıyla her gün kontrol edilmektedir. Ayrıca EQAS, RIQAS, LGC gibi uluslararası  External Kalite Kontrol Programlarıyla aylık kontrollerimiz düzenli olarak yapılmaktadır. Başarılı katılım belgelerimiz her yıl hastanemize gönderilmektedir.

lab1.jpg

lab2.JPG

lab3.JPG

lab4.JPG

lab5.JPG