T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ergoterapi Rehabilitasyon ve Terapötik Rekreasyon Birimimiz

Güncelleme Tarihi: 03/05/2021


Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Ergoterapi  Rehabilitasyon ve Terapötik Rekreasyon Birimimiz yeni binasında  hastalarımıza etkin bir şekilde hizmet sunmaktadır.

Ergoterapi;anlamlı ve amaçlanmış,hedefe yönelik aktivitelerle sağlığını kaybetmiş kişilerin yaşam standartlarını yükseltmek,kaybettiği yetileri geri kazandırmak ve geliştirmek amacı güden bir sağlık mesleğidir.

Rehabilitasyon;fiziksel ya da psikolojik anlamda sağlığını kaybetmiş kişilerin sakatlığını ya da iş yapmaya engel olan durumlarının geri döndürülmesini sağlamak için uygulanan sağaltım bakım ve eğitim işidir.

Rekreasyon;herhangi bir kurala bağlı kalmadan,gelir amacı olmayan fiziksel  etkinliğe dayalı işlevsel zaman geçirme sürecidir.

Birimimiz birbirinden farklı görünsede bu üç disiplini birleştirerek tamamen danışanlarımızın keyifli,verimli,üretken ve günlük hayata entegre olmuş bir şekilde zaman geçirmesini hedeflemektedir.

 

                 Farklı branşlarda uğraş veren birimimiz; Ergoterapi Atölyesi,Spor ve Sağlıklı Yaşam Atölyesi,Gastronomi Atölyesi,Ebru Atölyesi, El sanatları Atölyesi, Resim Atölyesi,Müzik Atölyesi,Halı Dokuma Atölyesi,Triko Atölyesi ile hastalarımıza hizmet vermektedir.

 

Ergoterapi Atölyesi;İsmail T.Özkan’ın (Kocaeli Üniversitesi Yahya Kaptan Meslek Yüksek Okulu İş-Uğraş Terapisti(Teknikeri) rehberlik ettiği atölyemizde danışanlarımıza jenga,tabu ,satranç,okuma etkinlikleri, mandala serbest boyama çalışmaları,kısa film,biyografi filmleri izleme ve sonrasında filmler ve konular hakkında geri bilirim,çıkarım ve tartışma ortamları oluşturulmaktadır.

Spor ve Sağlıklı Yaşam Atölyesi; Sn Fatma Tuba Didin(Celal Bayar Üniversitesi BESYO Mezunu) rehberliğinde ,Step-aerobik, günlük kültür-fizik hareketleri, günlük egzersizlerler ,Stretching, Holoterapi  ile doğru nefes, uygun vücut postürü, vücut farkındalığı oluşturmak ve koordinasyon ve dengeyi geliştirici bir yaşam tarzı kazandırarak, yaşam kalitelerini arttırmak hedeflenmektedir.

Gastronomi Atölyesi; Sn. Emine Çoşkuner(Avrasya Üniversitesi Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Mezunu) rehberliğinde yürütülmektedir.Danışanlarımıza temel düzeyde yiyeceğini hazırladığı alanın hijyeni, kendine kahvaltı hazırlama, çay -kahve yapma gibi, orta düzeyde kendisine basit öğün yiyecekler  hazırlama, hazırladığı yemeği saklama ve paylaşma,ileri düzeyde kurabiye kek, ,salata vb yemek çeşitleri öğretilerek temel yaşam becerilerini ve bağımsızlığı destekleyici kazanımlar hedeflenmektedir. Ayrıca kurs sırasında danışanlarımıza Ergoterapistimiz tarafından ölçeklendirilen düzeylerine göre mutfak hijyeni, yemekleri saklama, pişirme teknikleri, çeşitli soslar hazırlama, gastronomi ve sunum tabakları hazırlama, yöresel ve dünya mutfakları konularında da teknik, teorik ve uygulamalı bilgiler verilmesi planlanmaktadır. Sofra düzeni,sofra adabı,sofra sunumu konusunda danışanlarımızın teorik ve uygulamalı olarak katılımları ve kazanımları amaçlanmaktadır.

 

Ebru Atölyesine; Sn. Sibel Çine Gürcü(Selçuk Üniversitesi El Sanatları Bölümü Nakış Öğretmenliği) rehberliğinde,ebru sanatının tarihi,teknikleri(gelgit tekniği,bülbül yuvası tekniği,hatip tekniği,çiçekli ebru tekniği) öğretilmekte,çıkan ürünlerle tablo,kitap ayıracı dekoratif çalışmalar yapılmaktadır.

El sanatları Atölyesinde; Sn Handan Yıldız(Atatürk Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölümü) ahşap boyama,keçe aksesuar yapımı,ip-urgan dekoratif çalışmalar,polyester boyama,kağıt katlama,amugurimi,takı çalışmaları ile danışanlarımıza rehberlik etmektedir.

Resim Atölyesine;Sn Kamil Güngör(Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü) danışanlarımıza pastel boya,kuru boya,suluboya resim çalışmaları,ayrıca karakalem,perspektif ve eskiz çalışmaları ile rehberlik etmektedir.

Müzik Atölyesine;Psikolog Ali Kırboğa(Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümü) ve haftada 1 gün Ahmetli Birimimizden Gelen Murat Memiş ile birlikte müzik etkinliklerini gerçekleştirmektedir.Danışanlarımızın psikolog eşliğinde müzik terapi etkinliğinde hoşça vakit geçirmesi sağlanırken,enstrüman çalmayı bilen danışanlarımızın katılımı ile paylaşımcı ortamlar oluşturulmaktadır.

Hali Dokuma Atölyesi;Sn Fatma Aybey(Celal Bayar Üniversitesi İşletme Fakültesi,Gördes Halılarının Üretilmesi ve Pazarlanması Yüksek Lisans Programı )rehberlik etmektedir.Coğrafi işareti alınmış olan Gördes halısı desenleri ve kilim desenleri uygulaması yapılmaktadır.

Triko Atölyesi için Pandemi sonrasına planlanmaktadır.

 

Rehabilitasyonda yapılan aktivitelerimiz Hekim, Ergoterapist, Psikolog,Psikiyatri Hemşiresinin gözetiminde ,farklı sağlık disiplinlerinin katılımı ile interdisipliner olarak yürütülür.

 

 

Hastanemiz bünyesinde yatan danışanlarımız için açılan atölyelerimizde Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce görevlendirilen alanında profesyonel Usta Öğreticiler görev yapmaktadır.Görevlendirmeler haftanın 5 günü tam zamanlı olarak yürütülmektedir.Halk Eğitim Merkezi ile oluşturulan protokol çerçevesinde Pandemi koşullarına uygun,danışanlarımız ve usta öğreticilerimiz için üst düzey korumalı atölyeler oluşturulmuştur.

 

 


PS.PL.02 REHABİLİTASYON BİRİMİ ÇALIŞMA PLANI.pdfrehabilitasyonfaaliyeti (11).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (12).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (13).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (14).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (16).jpeg


rehabilitasyonfaaliyeti (2).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (20).jpegrehabilitasyonfaaliyeti (8).jpeg
ERGOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BİRİMİ
EKİBİMİZ


İsmail Tayyip Özkan.PNG
erdi psikolok.PNG