T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ergoterapi ve Rehabilitasyon Birimi

Güncelleme Tarihi: 12/06/2020

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Ergoterapi ve Rehabilitasyon Birimimiz yeni binasında  hastalarımıza etkin bir şekilde hizmet sunmaktadır.

                 Farklı branşlarda uğraş veren birimimiz; spor, resim, heykel, el sanatları, müzik, dikiş, örgü, seramik, dans ve ritm dallarında hastalarımıza hizmet vermektedir.

  • Spor ve Sağlıklı Yaşam Atölyesi; Sn Fatma Tuba Didin(Celal Bayar Üniversitesi BESYO Mezunu) rehberliğinde başlamıştır.

    Step-aerobik, günlük kültür-fizik hareketleri, günlük egzersizlerle  yatarak tedavi gören danışanlarımızın günlük beden aktivitelerini desteklemek, Stretching, Holoterapi  ile doğru nefes, uygun vücut postürü, vücut farkındalığı oluşturmak ve koordinasyon ve dengeyi geliştirici bir yaşam tarzı kazandırarak, yaşam kalitelerini arttırmak hedeflenmektedir.

  • Gastronomi Atölyesi; Sn. Emine Çoşkuner(Avrasya Üniversitesi Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Mezunu) rehberliğinde yürütülecektir.

    Danışanlarımıza temel düzeyde yiyeceğini hazırladığı alanın hijyeni, kendine kahvaltı hazırlama, çay -kahve yapma gibi, orta düzeyde kendisine basit öğün yiyecekler  hazırlama, hazırladığı yemeği saklama ve paylaşma,ileri düzeyde kurabiye kek, ,salata vb yemek çeşitleri öğretilerek temel yaşam becerilerini ve bağımsızlığı destekleyici kazanımlar hedeflenmektedir. Ayrıca kurs sırasında danışanlarımıza Ergoterapistimiz tarafından ölçeklendirilen düzeylerine göre mutfak hijyeni, yemekleri saklama, pişirme teknikleri, çeşitli soslar hazırlama, gastronomi ve sunum tabakları hazırlama, yöresel ve dünya mutfakları konularında da teknik, teorik ve uygulamalı bilgiler verilmesi planlanmaktadır. Sofra düzeni,sofra adabı,sofra sunumu konusunda danışanlarımızın teorik ve uygulamalı olarak katılımları ve kazanımları amaçlanmaktadır.

  • Ebru Atölyesine; Sn. Emine Tosun(Selçuk Üniversitesi El Sanatları Bölümü Nakış Öğretmenliği) tarafından rehberlik edilecektir.

Ebru Atölyemizde danışanlarımıza tasarım, renk ve model belirleme, uygulama aşamalarında aktif rol alarak şekil zemin algısı, seçici dikkat ve kısa süreli hafızaya yönelik çalışmalar hedeflenmektedir.

Drama Atölyemiz Sn. Neval Akyüz (Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü, Dramatik Yazarlık ve Daramaturgi Ana Sanat Dalı Mezunu) rehberliğinde başlamıştır.

Drama Atölyesinde danışanlarımızın, paylaşımcı tutum ve davranış geliştirme, estetik bir yaşam biçimi oluşturabilme, grup içinde var olma grupla beraber uyum çalışmaları, neden-sonuç ilişkisi kurma, yaratıcılığını destekleme, sorgulama ve ifade edebilme gibi kazanımlara ulaşması hedeflenmektedir. Drama eğitiminde kullanılan başlıca yöntemlerden biri olan rol oynama ve doğaçlama becerileri kişinin farkındalığının artması, duygudaşlık ve empati kavramları üzerinde düşündürmesi de hedeflenen kazanımlardan biridir. 

Rehabilitasyonda yapılan aktivitelerimiz Hekim, Ergoterapist, Psikolog,Psikiyatri Hemşiresinin gözetiminde ,farklı sağlık disiplinlerinin katılımı ile interdisipliner olarak yürütülür.

Hastanemiz bünyesinde yatan danışanlarımız için açılan atölyelerimizde Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce görevlendirilen alanında profesyonel Usta Öğreticiler görev yapmaktadır.

Görevlendirmeler günde 2 saat haftada 5 gün olarak yapılmış olup, ilerleyen dönemde usta öğreticilerimizin tam gün hastanemizde görev almasıyla ilgili talebimiz Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bildirilmiş ve usta öğreticilerimizin tam gün çalışmasıyla ilgili taahhüt alınmıştır.

PS.PL.02 REHABİLİTASYON BİRİMİ ÇALIŞMA PLANI.pdf

rehabilitasyonfaaliyeti (1).jpeg

rehabilitasyonfaaliyeti (11).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (12).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (13).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (14).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (16).jpeg


rehabilitasyonfaaliyeti (2).jpeg
rehabilitasyonfaaliyeti (20).jpegrehabilitasyonfaaliyeti (8).jpeg


reh2.jpeg


ERGOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BİRİMİ
EKİBİMİZ

ergoterapist cane.PNG
İsmail Tayyip Özkan.PNG
erdi psikolok.PNG
pınar psikolok.PNG