T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Eczacılık Hizmetleri Birimi

Güncelleme Tarihi: 26/04/2021

ECZACILIK HİZMETLERİ

Baş Eczacı :Ecz.İnci Taşyüz

Servis Eczanesi: Ecz.İsmail Okan Taşyüz

                            Ecz.Aylin Aykut Tunakan

             Ecz.Nesrin Gül

İlaç Deposu:Ecz.İnci Taşyüz

                     Ecz.İsmail Okan Taşyüz

Tıbbi Sarf Deposu: Ecz.Aylin Aykut Tunakan

            Hastanemiz Eczane biriminde hafta içi mesai saatleri dışında, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 4 Eczacı olarak nöbet tutmaktayız.Servis Eczanesi,İlaç Deposu ve Tıbbi Sarf Depolarında görevli Eczacılarımız Hastanemiz de işleyişe şu şekilde yardımcı olmaktadır.

 1-Günlük olarak Hastanemiz yatan hastalarına ve Ahmetli Servisinde yatmakta olan hastalarımıza verilen ilaçların Hastane otomasyon sisteminden onaylanıp hasta adlarına tek tek poşetlerenek servis hemşirelerine teslim edilmesi.

2-Servis hemşirelerinin hasta taburculuğu,hekim tarafından ilaç stoplanması,tedavi değişikliği v.b sebeblerden dolayı Eczaneye iade edilen ilaçların hastane otomasyon sistemi üzerinden onaylanıp,teslim alınması.

3-Acil poliklinik,EKT Servisi gibi birimler tarafından yapılan en fazla 5(beş) günlük  toplu ilaç istemlerinin onaylanıp teslim edilmesi.

4-Servis hemşirelerinin son kullanma tarihi yaklaşan ilaçları ve tıbbi sarf malzemelerinin Eczaneye bildirimi sonrası Eczacıların miadı yaklaşan ilaçları,Tıbbi sarf malzemelerini  Ecza Depo ,İlaç Firması,Tıbbi sarf Malzeme depoları ve Diğer Hastanelerden yeni miadlı ilaçlar ve tıbbi sarf malzemeleri ile değiştirerek yine servis hemşirelerine teslim etmesi.

5-Eczane Tıbbı Sarf deposundan servis hemşirelerinin ve tüm hastane personelinin  hastane otomasyon sistemi üzerinden yapmış oldukları tıbbi malzeme ve sarf istemlerinin onaylanarak teslim edilmesi.

6-Hastanemiz tüm yataklı ve ayaktan servislerde kullanılan ilaç,tıbbi sarf malzemelerinin Devlet malzeme ofisi alımı,Doğrudan temin alımı ,avans işlemi alımı ve Diğer hastanelerden alım işlemlerinin yapılması.

7-Devlet Malzeme ofisinden gelen ilaç ve tıbbi sarf malzemelerinin Eczane ve Tıbbi Sarf Malzeme deposundan eksiksiz olarak sayılarak teslim alınması.İrsaliye ve faturalarının Hastane otomasyon sistemine işlenerek,teslim ve muayene işlemlerinin yapılması.

8-Sağlık Müdürlüğü tarafından istenilen aylık Servis Eczanesi,İlaç ana deposu ve Tıbbi sarf deposu fiili sayımlarının yapılarak İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilmesi

9-Sağlık Bakanlığı,Döner sermaye muhasebe  tarafından istenilen aylık ve yıl sonu ilaç,Tıbbi Sarf malzeme çıkış rakamlarının bildirimi.

10-Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ilaç ve tıbbi sarf Kalite  Yönetimi kriterlerinin denetlenmesi işlemlerinin hazırlıklarının yapılması

11-Hastane Enfeksiyon,Kalite Yönetim komitesi,İlaç ve Tıbbi sarf Malzeme ihtiyaç tespit komitesi toplantılarına katılım.

12-Kırmızı ve Yeşil reçeteli ilaçların günlük olarak fiili sayımlarının yapılması.