T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Laboratuarlarımız

Güncelleme Tarihi: 26/02/2018

Laboratuvarlar

 

      Hastane Laboratuvarlarımız gelişen teknolojiyi takip ederek donatılmış, uzman doktor ve deneyimli personelleriyle çalışmalarını sürdürmektedir.  

 

      Biyokimya Laboratuvarımızda rutin Hematoloji ve Biyokimya tetkikleri yanı sıra Hepatit Markerları, HIV Testi, Metabolik tetkikler (Vitamin B12, Folat, Ferritin) Fertilite Tetkikleri (Beta –HCG, Prolaktin), Tiroid Hormonları (FT3, FT4, TSH) ve tedavi amaçlı kullanılan ilaçların terapötik ve toksikolojik düzeylerinin takibi için İlaç düzeyleri (Karbamazepin, Valproik Asit, Fenitoin, flame fotometre ile lityum düzeyi) çalışılmaktadır.

 

     Bio-Rad Eksternal Kalite Kontrol (EQAS) programları klinik biyokimya, immunolojik tetkikler (tiroid hormonları, fertilite tetkikleri, ilaç düzeyleri), lityum düzeyi ve hemogram için kullanılmaktadır. Digital PT Accutest ise Hepatit Markerları ve HIV tetkiklerinin dış kalite kontrolü için periyodik olarak çalışılmaktadır.

 

     Toksikoloji laboratuarımızda (bölge laboratuvarı olup) özel bir çalışma sistemi gerektiren Madde(Uyuşturucu) Düzeyleri (Kokain, Opiat, Amfetamin, Ekstazi, THC (Esrar), Benzodiazepin, Etil Glukuronid, Barbitürat, Etanol) çalışılmaktadır. Uyuşturucu düzeyleri için Eksternal Kalite Kontrol UKNEQAS kullanılmaktadır.

 

     Kan alma işlemi eğitimli ve deneyimli hemşirelerimiz tarafından tek kullanımlık vakumlu tüp sistemi ile gerçekleştirilmektedir.Sonuçlar aynı gün içinde hastaya verilmekte ve hastalara ait tüm test sonuçları hastane bilgi sistemimizde arşivlenmektedir.

Tıbbi atıklar hasta, personel ve çevre sağlığının korunması amacıyla standart bir prosedürle imha edilmektedir.

lab1.jpg

lab2.JPG

lab3.JPG

lab4.JPG

lab5.JPG