T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sağlık Kurulu

Güncelleme Tarihi: 26/04/2021ADLİ PSİKİYATRİ SAĞLIK KURULU

  • Hastanemiz Sağlık Kurulu hafta içi 3 gün (Pazartesi,Çarşamba,Cuma)  olup, Sağlık Kurulu başvuruları için Sağlık Kurulu polikliniğinden, öncesinde Merkezi Hekim Randevu Sistemi aranarak (182) randevu alınması ve randevu günü ve saati gerekli evraklarla birlikte kişinin poliklinikte olması gerekmektedir.
  • Sağlık Kurulu hafta içi 3 gün (Pazartesi,Çarşamba,Cuma)  saat 13:30 da toplanır.

                      Sabah (08:00-12:00) Psikiyatri Polikliniğinden  muayenesi yapılanlar aynı gün içinde sağlık kuruluna girer.

 •             Öğleden sonra (13:30-16:30) Psikiyatri Polikliniğinden muayenesi yapılanlar ertesi gün sağlık kuruluna girer.

NOTER İŞLEMLERİNDE KULLANILMAK ÜZERE PSİKİYATRİ SAĞLIK KURULU RAPORU ALINMASI İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

 1. Gerekli evraklar:
  - Notere başvurularak alınacak Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne hitaben yazılmış yazı
  - Kişinin TC kimliği ve kimlik fotokopisi veya nüfus kayıt örneği
  - Kişiye ilişkin varsa tıbbi belgeler (rapor, epikriz vb.)
 2. Sağlık kurulu raporu için muayene ücreti

  * Noter tarafından hastanemize gönderilen kişilerin, aynı gün içinde işlemleri tamamlanması gerektiğinden (08:30-10:30) saatleri arasında hastanemize müracaat etmeleri gerekmektedir.

  * Sağlık kurulunda görüldükten sonra aynı gün saat (14:30-15:30) arasında rapor, heyet kalemi biriminden  kapalı zarf halinde alınarak noterdeki işlemleri aynı gün içinde tamamlanması gerekmektedir.

  TAPU MÜDÜRLÜĞÜ İŞLEMLERİNDE KULLANILMAK ÜZERE PSİKİYATRİ SAĞLIK KURULU RAPORU ALINMASI İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

 3. Gerekli evraklar:
  - Tapu Müdürlüğü’ne başvurularak alınacak Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne hitaben yazılmış yazı
  - Kişinin TC kimliği ve kimlik fotokopisi veya nüfus kayıt örneği
  - Kişiye ilişkin varsa tıbbi belgeler (rapor, epikriz vb.)
 4. Sağlık kurulu raporu için muayene ücreti

  * Tapu Müdürlüğü tarafından hastanemize gönderilen kişilerin, aynı gün içinde işlemleri tamamlanması gerektiğinden (08:30-10:30) saatleri arasında hastanemize müracaat etmeleri gerekmektedir.

  * Sağlık kurulunda görüldükten sonra aynı gün saat (14:30-15:30) arasında rapor, heyet kalemi biriminden kapalı zarf halinde alınarak Tapu Müdürlüğündeki işlemleri aynı gün içinde tamamlanması gerekmektedir.

  VESAYET İÇİN MAHKEMENİN İSTEMİŞ OLDUĞU PSİKİYATRİ SAĞLIK KURULU RAPORUNUN ALINMASI İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

 5. Gerekli evraklar:
  - Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kaleminden alınan ve kişinin vesayeti hakkında sağlık kurulu raporu düzenlenmesi için Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne hitaben yazılmış yazı ile birlikte kişilerin hafta içi mesai saatleri içinde tercihen saat (08:30-10:30) arasında hastanemize müracaat etmeleri gerekmektedir.
  - Kişinin TC kimliği ve kimlik fotokopisi veya nüfus kayıt örneği
  - Kişiye ilişkin varsa tıbbi belgeler (rapor, epikriz vb.)
 6. Kişiye ait engelli sağlık kurulu raporu bulunmuyorsa veya mahkeme tarafından ücretsiz işlem yapılacağı belirlenmemişse sağlık kurulu raporu için muayene ücreti
 7. Sağlık kurulunda tanzim edilen rapor ilgili adli makama hastanemiz kanalıyla iletilir.

  AİLE MAHKEMESİ’NDEN SEVK EDİLEREK PSİKİYATRİ SAĞLIK KURULU RAPORU DÜZENLENMESİNİN İSTENMESİ DURUMUNDA YAPILACAK İŞLEMLER

 8. Gerekli evraklar:
  - Aile Mahkemesi’nin kaleminden alınan ve kişi hakkında sağlık kurulu raporu düzenlenmesi için Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne hitaben yazılmış yazı ile birlikte kişilerin hafta içi mesai saatleri içinde tercihen saat (08:30-10:30) arasında hastanemize müracaat etmeleri gerekmektedir.
  - Kişinin TC kimliği ve kimlik fotokopisi veya nüfus kayıt örneği
  - Kişiye ilişkin varsa tıbbi belgeler
 9. Kişiye ait engelli sağlık kurulu raporu bulunmuyorsa veya mahkeme tarafından ücretsiz işlem yapılacağı belirlenmemişse sağlık kurulu raporu için muayene ücreti
 10. Sağlık kurulunda tanzim edilen rapor ilgili adli makama hastanemiz kanalıyla iletilir.

  MAHKEMELERİN “GÜVENLİK TEDBİRİ” (KORUMA VE TEDAVİ) (TCK 57. MADDESİ) AMACIYLA HASTANEYE GÖNDERME KARARI OLMASI DURUMUNDA YAPILACAK İŞLEMLER

 11. Cumhuriyet Savcılığı’nın kişi hakkında “TCK nın 57. Maddesine göre mahkemenin koruma ve tedavi” kararını içeren Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne hitaben yazmış olduğu yazı ve ilgili mahkeme kararının bir örneği ile 0(236) 232 49 56 numaralı faksımıza gönderilmesi sağlandığında verilecek olan faks numaranıza geri dönüş yapılarak bir randevu günü verilmektedir.
 12. Verilen randevu gününde ilgili adli belgeler ile (Hastanemize hitaplı yazı ve mahkeme kararı) birlikte sabah saat (08:30-10:30) aralığında müracaat edilmesi veya mevcutlu olarak getirilmesi gerekmektedir.
 13. Sağlık kurulunda tanzim edilen rapor ilgili adli makama hastanemiz kanalıyla iletilir.

  MAHKEMELERİN CEZA SORUMLULUĞU (TCK 32. VE 57. MADDELERİ VE/VEYA CMK 74. MADDE) HAKKINDA PSİKİYATRİ SAĞLIK KURULU RAPORU DÜZENLENMESİ İÇİN HASTANEYE GÖNDERME KARARI OLMASI DURUMUNDA YAPILACAK İŞLEMLER

 14. Cumhuriyet Savcılığı’nın kişi hakkında “mahkemenin gözlem” kararını içeren ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne hitaben yazmış olduğu yazı Hastanemiz 0(236) 232 49 56 numaralı faksımıza gönderilmesi sağlandığında verilecek olan faks numaranıza geri dönüş yapılarak bir randevu günü verilmektedir.
 15. Verilen randevu gününde ilgili adli belgeler ile (Hastanemize hitaplı yazı ve mahkeme kararı) birlikte sabah saat (08:30-10:30) aralığında müracaat edilmesi veya mevcutlu olarak getirilmesi gerekmektedir.
 16. Sağlık kuruluna girdiklerinde eğer tedavilerinin yatırılarak devam etmesi gerekmiyorsa hastaneden çıkarılır.
 17. Sağlık kurulunda tanzim edilen rapor ilgili adli makama hastanemiz kanalıyla iletilir.

  CUMHURİYETSAVCILIĞI TARAFINDAN İSTENEN “SOSYAL ŞİFA” KONTROL MUAYENELERİ İÇİN YAPILACAKİŞLEMLER

 18. Cumhuriyet Savcılığın’dan gönderilen  “Mahkeme kararı gereğince ayaktan tıbbi kontrol” için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı ilamat ve İnfaz Bürosunun, hastanemize hitaplı yazısı ve ekinde kontrol muayenesinin istendiği “Ek Karar” ile birlikte, tercihen saat (08:30-10:30) aralığında, mutlaka mesai saatleri içerisinde hastanemiz polikliniğine müracaat etmesi gerekmektedir.
 19. Tek uzman hekim veya gerektiğinde de sağlık kurulunda değerlendirme yapılmaktadır.
 20. Sağlık kurulunda tanzim edilen rapor ilgili adli makama hastanemiz kanalıyla iletilir.

  YUKARIDAKİLER DIŞINDA MAHKEMELERİN PSİKİYATRİ SAĞLIK KURULU RAPORU DÜZENLENMESİNİ İSTEMESİ DURUMUNDA YAPILACAK İŞLEMLER

 21. Gerekli evraklar:
  - Cumhuriyet Savcılığı’nın veya Mahkemenin kişi hakkında “mahkemenin hangi sebeple psikiyatri raporu istediğini” içeren ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne hitaben yazmış olduğu yazı ile birlikte kişilerin hafta içi mesai saatleri içinde tercihen saat (08:30-10:30) arasında hastanemize müracaat etmeleri gerekmektedir.
  - Kişinin TC kimliği ve kimlik fotokopisi
  - Dava dosyası veya soruşturma dosyası
 22.  Sağlık kurulunda tanzim edilen rapor ilgili adli makama hastanemiz kanalıyla iletilir.


sağlık kurulu mrsh.jpeg
sağlık kurulu2.jpeg